budni.rabota.ua
Для українок, які внаслідок війни вперше опинилися в Польщі, одним з найбільших викликів стала відмінність польського ринку праці від українського.
Пошук та співбесіди
Тут працедавці очікують побачити резюме кандидатки, щоб зрозуміти, наскільки її компетенції та досвід можуть бути корисними компанії. В Україні працівниці не так часто змінюють роботу, як у Польщі, відтак у кандидаток з України невеликий досвід проходження співбесід. Це призводить до стресу, який впливає на вміння позитивно себе презентувати перед майбутнім працедавцем. У Польщі знайшли прихисток в основному жінки з України, які поєднують опіку над дітьми та роботу. І це ще один виклик. Адже на польському ринку праці досить багато вакансій, які передбачають роботу в три зміни. З таким графіком поєднувати роль мами і працівниці зовсім непросто.
Підтримка
У Польщі, на відміну від України, декретна відпустка триває лише рік, далі дитину віддають в ясла (або ж шукають няню), а мама може повертатися на роботу. У Польщі ясла, садочки, школи відкриті для дітей з України, що дозволяє матерям бути активними на ринку праці. Також діють і поширюються на українців державні програми підтримки батьків і родин – щомісячна фінансова підтримка, співфінансування органами місцевого самоврядування перебування дитини в садку чи яслах.
Житло
Неабияким викликом може стати пошук житла, особливо у великих містах – квартири швидко розходяться, ціни зростають, тому шукати інколи доводиться довго. Продовжено державну програму фінансової підтримки поляків, які надали житло і харчування українцям (власники житла отримують 40 злотих на добу за одну особу, якій надали прихисток). Згідно з програмою, компенсацію можуть отримати поляки, які прихистили жінок з дітьми (або вагітних), людей з інвалідністю, старших 60 років, неповнолітніх, які прибули в Польщу без опікунів, а також опікунів трьох і більше дітей. Все частіше знайти житло і роботу можна у менших місцевостях, де також є ясла, школи, садочки, лікарні, торговельні центри.
Мова
Продовження карʼєрного шляху у Польщі може видаватися нереальним, особливо якщо немає знання польської (чи англійської) мови. Однак кількість курсів з вивчення польської (безкоштовних, платних, навіть інтенсивних із заняттями до 6 годин на день), проживання у мовному середовищі допомагають здолати цю проблему. Чимало українок освоїли польську мову на комунікативному рівні, що дає можливість проходити співбесіду і почуватися впевненіше на новому робочому місці. Польські компанії, неурядові організації, волонтери допомагають правильно підготувати резюме польською мовою, радять, де і як шукати роботу.
Можливості
Українки у Польщі мають широкий вибір можливостей працевлаштування – від вакансій на виробництві до офісної роботи, наприклад, для кандидаток зі знанням польської, англійської. Однак часто пошук роботи зі зручним графіком, який дозволятиме опікуватися дітьми, займає трохи більше часу і зусиль. Тому варто налаштуватися, що процес пошуку роботи може бути довгим та ускладненим.
Поради з пошуку
Українкам, які думають над тим, щоб продовжувати кар’єру у Польщі, варто створити профіль у соцмережі LinkedIn, а також користуватися усіма можливими способами пошуку роботи:
заглядати на популярні сайти з пошуку роботи;
групи в соцмережах;
переглядати сайти конкретних фірм;
реєструватися у центрах зайнятості (Powiatowe urzędy pracy), які, крім пошуку роботи, часто пропонують безкоштовні професійні та мовні курси.
І, звісно, вивчати польську мову, щоб збільшити свої шанси на ринку праці.
Згідно з найновішим дослідженням «Професійна ситуація біженців з України в Польщі», проведеним Manpower та фондом Totalizator Sportowy Foundation, однією з основних причин безробіття серед українців у Польщі є відсутність знання польської мови (54%).
Наполегливість
Мій досвід консультування понад 80 жінок, які від початку війни вимушено опинилися в Польщі, показує, що послідовність у пошуку роботи, готовність долати перешкоди, свідомість своїх прав і обов’язків на ринку праці допомагають жінкам віднайти себе у місцевих реаліях, поєднувати роботу та материнство.
Опори
Згідно з офіційними даними Міністерства родини і соцполітики Польщі, станом на листопад 2022 у Польщі працевлаштовано близько 650 тис. українців. З березня 2022 року в Польщі діють суттєво спрощені процедури працевлаштування та легалізації українців, а місцеві працедавці надалі зацікавлені у наданні робочих місць українкам і українцям. Популярні сайти з пошуку роботи в Польщі з перших днів війни впровадили можливість розміщення і пошуку вакансій українською мовою, польська асоціація агенцій з працевлаштування (Polskie Forum HR), безпосередні працедавці та рекрутингові агенції створили сторінки українською, щоб допомогти в пошуку роботи. На державному рівні запрацював сайт українською (https://www.gov.pl/web/ua), де можна знайти комплексну інформацію про підтримку для українців — від перших кроків в Польщі до відкриття власного бізнесу.
Авторка — Тетяна Грицик, координаторка з рекрутингу в Job Impulse Polska, консультує українців у пошуку роботи і розвитку кар’єри в Польщі
Comments
0 comment